
Bez względu na to, czy dysponujemy dużą łazienką, czy mieszkaniem o niewielkim metrażu, powinniśmy zadbać o to, by łazienka była zaprojektowana w sposób estetyczny i wygodny (jeśli chodzi o codzienne użytkowanie). Na te cechy składają się przeróżne detale, na które zwykle nie zwracamy uwagi – wielkość lustra, jego kształt, zastosowane oświetlenie, a nawet wysokość i dodatkowe udogodnienia. Jeśli dopilnujemy, by wszystkie komponenty pasowały do naszej łazienki i jej wystroju, uzyskamy doskonały efekt – będziemy cieszyć się funkcjonalną łazienką jak z katalogu. Ponieważ lustro to jeden z bardziej istotnych i obowiązkowych elementów wystroju tego pomieszczenia, przyjrzyjmy mu się nieco uważniej.
Jak dobrać rozmiar lustra do łazienki?
Na początek trochę przydatnych liczb: szerokość lustra powinna wynosić 40–80 cm, a wysokość należy dopasować do wzrostu osób, które będą z niego korzystać – idealnie, jeśli lustro będzie sięgało co najmniej 30 cm nad linię wzroku domowników i znajdowało się ok. 120 cm nad ziemią. Warto także pamiętać o odległości od umywalki – wysokość, na jakiej powiesimy lustro, powinna być dopasowana w taki sposób, aby dzieliło je od umywalki min. 10 cm. Wówczas unikniemy ciągłych plam i kropli wody na lustrze.
Proporcje lustra trzeba porównać także z wymiarami szafki pod umywalkę. Lustro powinno mieć szerokość równą lub odpowiadającą ok. 70–80% szerokości umywalki. Mniejsze nie będzie pasować wizualnie do szafki. Jeśli nasza łazienka jest bardzo mała, dobrym (i obecnie bardzo modnym) rozwiązaniem będzie zastosowanie dużego lustra – np. sięgającego od ściany do ściany czy do samego sufitu. W ten sposób powiększymy optycznie przestrzeń i dodamy jej lekkości.
Kwadratowe czy okrągłe lustro w łazience – co wybrać?
Zastanawiasz się, czy kwadratowe lustro w łazience to dobry pomysł? A może podobają Ci się łazienki z okrągłym lustrem? W Libret.pl znajdziesz oba typy luster, dlatego warto kierować się własnym poczuciem estetyki i podstawowymi zasadami aranżacji wnętrz. Kwadratowe i prostokątne lustro w łazience to uniwersalne rozwiązanie, które nie rzuca się w oczy i harmonijnie dopasowuje się do wystroju każdego wnętrza. Okrągłe lustro z pewnością zwróci uwagę i będzie stanowiło oryginalne dopełnienie nowoczesnej aranżacji. W takim przypadku warto jednak ocenić, czy mamy dość miejsca, by kupić okrągłe lustro dostatecznych rozmiarów. Pamiętajmy, że oprócz podkreślenia estetyki wnętrza, lustro pełni ważną funkcję czysto praktyczną i będziemy korzystać z niego na co dzień.
Kształt lustra a wystrój łazienki
Kwadratowe lub prostokątne lustra sprawdzą się w minimalistycznych i industrialnych łazienkach – wszędzie tam, gdzie na pierwszym miejscu stawiamy funkcjonalność. Doskonale dopasują się także do nieco bardziej surowych wnętrz – z ostrymi, kanciastymi liniami i kształtami (ceramiki, mebli, baterii itd.). Jeśli natomiast urządzamy wnętrze pełne zaokrągleń i łagodnych linii, okrągłe lustro będzie z nimi dobrze współgrało.
Okrągłe lustra są obecnie bardzo modne i możemy z powodzeniem stworzyć efektowną aranżację z ich udziałem – nowoczesną lub nawiązującą do stylu skandynawskiego, glamour, klimatów vintage czy boho. Jeśli nie mamy pewności, czy uda nam się osiągnąć zamierzony efekt, bezpieczniejszym wyborem z pewnością będzie prostokątne lub kwadratowe lustro, które zawsze prezentuje się efektownie, jest ponadczasowe i pasuje do każdego stylu wnętrza, a przy tym nie skupia na sobie tak dużej uwagi jak lustro o okrągłym kształcie. Co więcej, kształt prostokąta umożliwia montaż dużego lustra – np. od ściany do ściany lub do samego sufitu.
Lustro z ramą czy bez ramy?
Każdy detal ma znaczenie! Lustro bez ramy dodaje pomieszczeniu lekkości, jest nowoczesne i uniwersalne, a na dodatek optycznie je powiększa i otwiera przestrzeń. Te cechy sprawiają, że lustro bez ramy sprawdzi się w każdym wnętrzu i sprawi, że przestrzeń będzie wyglądać na czystszą i bardziej uporządkowaną.
Rama może z kolei stanowić efektowne dopełnienie aranżacji wnętrza, o ile dopasujemy ją do reszty elementów wyposażenia. Powinna współgrać z nimi kolorystycznie, a jej styl musi odpowiadać temu, który nadaliśmy łazience. Wówczas będziemy mogli cieszyć się dodatkową dekoracją, zwłaszcza jeśli wykorzystamy kontrast (w taki sposób zbudujemy swojego rodzaju napięcie w aranżacji) lub powielimy kolorystykę zastosowaną w łazience (w ten sposób uzyskamy wrażenie harmonii i porządku). Pamiętajmy, że możemy kupić dekoracyjną ramę i dokupić lustro bez ramy w dopasowanym rozmiarze, jednak wybrana przez nas rama powinna być odporna na działanie wilgoci i chemikaliów.
Lustro prostokątne w łazience – poziome czy pionowe?
Jeśli decydujemy się na lustro prostokątne, warto wykorzystać jego potencjał do optycznego powiększania przestrzeni. Jeśli nasza łazienka jest wąska, dopasujmy do niej możliwie szerokie lustro, a jeśli nasza łazienka jest niska – pionowe lustro optycznie doda jej centymetrów i pomieszczenie będzie wydawało się wyższe. Aby wspomniany efekt był jak najlepszy, warto wybierać lustra bez ramy, które „wtopią się” w całą aranżację. Odpowiednie wykorzystanie lustra potrafi „oszukać” nasz wzrok i zmienić proporcje wnętrza. Może także posłużyć do wydzielenia w łazience stref, zwłaszcza jeśli zastosujemy pionowe lustra od podłogi do sufitu.
Lustra do łazienki – z oświetleniem czy bez?
Kolejny aspekt, który warto przemyśleć przed zakupieniem lustra łazienkowego, to jego oświetlenie. Możemy zdecydować się na nowoczesne lustro z wbudowanym oświetleniem lub kupić dodatkowe oświetlenie. Warto o nie zadbać, ponieważ górne światło może okazać się niewystarczające podczas nakładania makijażu lub golenia zarostu. Dodatkowe oświetlenie w okolicy lustra jest więc bardzo praktyczne, a przy okazji stanowi doskonałe dopełnienie aranżacji wnętrza i może być stosowane jako jedyne oświetlenie – np. nocą, kiedy nie chcemy zapalać górnego światła.
Lustro nad umywalką z oświetleniem
Lustro z oświetleniem stanowi wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga dodatkowego zakupu i montażu kinkietu lub lampki nad lustrem. Lustro ze zintegrowanym oświetleniem prezentuje się bardzo nowocześnie i minimalistycznie, dlatego może okazać się odpowiednim wyborem do małych łazienek, w których należy bardzo ograniczać ilość elementów aranżacyjnych. Takie rozwiązanie dyskretnie podkreśli nowoczesny styl wnętrza, a przy okazji okaże się bardzo praktyczne. Zakup lustra z oświetleniem LED stanowi dobry sposób na doświetlenie twarzy stojącej przed nim osoby, co ułatwia zrobienie makijażu czy golenie twarzy. Na dodatek takie lustro łatwiej się czyści, ponieważ lepiej widać na nim ewentualne zabrudzenia. Oświetlenie zintegrowane z lustrem zajmuje mniej miejsca niż dodatkowa lampa, a wykorzystywana w lustrach technologia LED wyróżnia się trwałością i bardzo niskim zużyciem energii.
Lustro bez oświetlenia
Alternatywą jest montaż lustra bez oświetlenia i dokupienie lampy, taśm ledowych lub kinkietu. Takie rozwiązanie jest dobre w przypadku dużych łazienek oraz wnętrz urządzonych w stylu retro, skandynawskim czy glamour. Wówczas dodatkowa lampa lub kinkiet mogą równocześnie pełnić funkcję dekoracyjną i podkreślać wystrój pomieszczenia. Warto wiedzieć, że lampy powinny być rozmieszczone symetrycznie po bokach lustra lub nad nim. Natężenie światła powinno wynosić 500–1000 lumenów i być rozproszone, ponieważ zbyt skupiony, punktowy strumień światła sprzyja powstawaniu cieni, które mogą utrudniać wykonywanie precyzyjnych czynności, a właśnie do nich zwykle wykorzystujemy lustro nad umywalką.
Praktyczne detale – mata grzewcza pod lustrem
Jeśli szukamy idealnego lustra, warto pamiętać o tym drobnym, ale istotnym detalu. Lustra z matą grzewczą stanowią nowoczesne i bardzo praktyczne rozwiązanie, które zapobiega, np.podczas kąpieli, osadzaniu się pary wodnej na ich powierzchni, dzięki czemu nie tylko możemy się przejrzeć w lustrze w każdej chwili, ale także łatwiej jest utrzymać je w czystości. Opcję podgrzewania można włączać razem z oświetleniem lub osobno. Lustra z taką praktyczną funkcją znajdziesz oczywiście na Libret.pl.
Nie to ładne, co ładne…
…ale co się komu podoba – mówi znane powiedzenie. Na sam koniec warto wspomnieć, że aranżacja łazienki powinna także zależeć od naszego gustu i upodobań. Jeśli podoba Ci się coś nie do końca zgodnego z zasadami urządzania pomieszczeń, nic nie stoi na przeszkodzie, by kierować się własnymi preferencjami. Pamiętajmy, że łazienka może stać się w efekcie nieco mniej funkcjonalna, jednak przede wszystkim powinna służyć i podobać się domownikom.
Lustra do łazienki – podsumowanie
-
Podczas wyboru lustra do łazienki bierzemy pod uwagę kilka czynników: rozmiar łazienki i szafki nad umywalką, wzrost domowników oraz styl wystroju wnętrza.
-
Minimalna szerokość lustra to 40–80 cm, a odległość od umywalki – 10 cm.
-
Kwadratowe i prostokątne lustra stanowią ponadczasowe i uniwersalne rozwiązanie. Okrągłe lustra do łazienki są bardzo modne, jednak wymagają większej ostrożności podczas planowania aranżacji i sprawdzają się w przestrzeniach pełnych łagodnych, zaokrąglonych linii i kształtów.
-
Do małych łazienek wybieramy duże lustra, które optycznie powiększają przestrzeń.
-
Lustra bez ramy są bardziej uniwersalne i optycznie powiększają przestrzeń. Lustra z ramą mogą stanowić dodatkową dekorację, o ile zadbamy o dopasowanie ramy do wystroju wnętrza. Możemy także zakupić lustro bez ramy i osobno dokupić ramę.
-
Lustra pionowe sprawiają, że pomieszczenie wydaje się optycznie wyższe. Lustra poziome poszerzą małą, wąską łazienkę.
-
Możemy wybrać lustro z wbudowanym oświetleniem LED lub zdecydować się na zakup i montaż osobnego oświetlenia.
-
Warto pamiętać o zakupie lustra z matą grzewczą, która zapobiega parowaniu lustra i osadzaniu się wody na jego tafli.
-
Na koniec pamiętajmy o własnym guście – pomieszczenie ma się podobać przede wszystkim domownikom!